Podstrona: Identyfikator-czujnik RFID w procesie dyspersji zoochorycznej / Piotr Jankowski-Mihułowicz PRz

Identyfikator-czujnik RFID w procesie dyspersji zoochorycznej

30-01-2024 r.

W najnowszej publikacji, jaka ukazała się 30 stycznia 2024 r. w czasopiśmie Electronics (MNiSW 100 pkt, IF: 2.9), zaproponowaliśmy ciekawą konstrukcję identyfikatora-czujnika RFID pasma UHF, przeznaczoną do radiotelemetrii ukierunkowanej na procesy dyspersji zoochorycznej (rozprzestrzeniania się nasion roślin za pośrednictwem zwierząt):

Ciężkowski M., Jankowski-Mihułowicz P.,Skrobacz K.: RFID-Based Localization System for Monitoring the Dispersal of Oak Acorns, Electronics, Vol. 13, No. 3, 567, 2024 (DOI: 10.3390/electronics13030567).

Inspiracją dla naszej propozycji były badania dra hab. Andrzeja Bobieca, profesora uczelni z Instytutu Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska, Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadzone w ramach projektu badawczego NCN 2021/43/B/NZ9/01861 pt. „Wpływ warunków środowiskowych i procesów ekologicznych na naturalne odnowienie dębu (Quercus robur) w post-rolniczych krajobrazach Europy Środkowowschodniej”.

Kluczowym problemem naszych badań okazało się opracowanie koncepcji znakowania niewielkich rozmiarowo obiektów środowiska przyrodniczego (w tym przypadku – owoców dębu). Pierwotna propozycja z UR obejmowała wykorzystanie aktywnych urządzeń radiowych stosowanych w radiotelemetrii zwierząt, które na świecie funkcjonują w paśmie VHF z częstotliwością od 148 MHz do 174 MHz oraz od 216 MHz do 222 MHz. Należy jednak podkreślić, że działanie takich układów nadawczych nie zostało przewidziane w unormowaniach prawa telekomunikacyjnego UE. Stąd pomysł na wykorzystanie naszych doświadczeń w zakresie techniki RFID pasma UHF.

Przedmiotowe prace badawcze zostały realizowane w Zakładzie Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych na WEiI PRz, w ramach stażu naukowego dra inż. Macieja Ciężkowskiego, pracownika Katedry Automatyki i Robotyki (Wydział Elektryczny) Politechniki Białostockiej. Dr inż. Maciej Ciężkowski w terminie od 01.10.2023 r. do 30.11.2023 r. realizował zadania zlecone przez Ministra Edukacji i Nauki pn. ,,Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” w ramach 2 edycji konkursu ,,PO SĄSIEDZKU - międzyuczelniane staże badawcze”. Prace te częściowo zrealizowano w ramach projektu badawczego „Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej”, finansowanego przez MEiN z programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” (nr 027/RID/2018/19, całkowita wartość projektu: niecałe 12 mln. zł, okres realizacji: 2019-2024, zadanie ZSEiT pn. „Uwarunkowania syntezy układów mikroelektronicznych w aspekcie propagacji sygnałów i zaburzeń elektromagnetycznych”). W badaniach wykorzystano także koncepcję identyfikatora-czujnika RFID opracowaną w ramach projektu NCBR nr PBS1/A3/3/2012, a także osiągnięcia, które są powiązane z tematyką komercjalizowanego wynalazku pn. „Tekstroniczny identyfikator RFID”, zawartego w patencie PAT.231291 z dnia 04.10.2018 r. (autorzy: Piotr Jankowski-Mihułowicz, Mariusz Węglarski). W realizacji przedmiotowych badań m. in. wykorzystano aparaturę zakupioną w ramach projektów:

• Polska Sieć Laboratoriów EMC (EMC-LabNet), nr POIR.04.02.00-02-A007/16, współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ze środków Działania 4.2 Rozwój Nowoczesnej Infrastruktury Badawczej Sektora Nauk, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020;
  • Rozbudowa infrastruktury naukowo-badawczej Politechniki Rzeszowskiej, nr POPW.01.03.00-18-012/09, współfinansowanego ze środków UE w ramach PO RPW 2007-2013, Priorytet I, Nowoczesna Gospodarka, Działanie 1.3, Wspieranie Innowacji;
  • Budowa, rozbudowa i modernizacja bazy naukowo-badawczej Politechniki Rzeszowskiej, nr UDA-RPPK.01.03.00-18-003/10-00, współfinansowanego ze środków UE w ramach RPO WP 2007-2013.

Website: https://www.mdpi.com/2079-9292/13/3/567
PDF Version: https://www.mdpi.com/2079-9292/13/3/567/pdf