12 września 2014 r. w laboratorium techniki radiowej identyfikacji obiektów RFID w ZSEiT PRz zainstalowano nową komorę opracowaną i wykonaną przez firmę Raindford EMC Studio (MVG) - dostawa zrealizowana przez Tespol Sp. z o. o. Urządzenie jest przeznaczone do pomiarów parametrów anten i systemów radiokomunikacyjnych różnego przeznaczenia:
- konstrukcja wykonana ze skręcanych paneli metalowych (grubość blachy 2 mm);
- rozmiary zewnętrzne: 0,9 m x 0,9 m x 2,1 m (długość, szerokość, wysokość);
- wnętrze wyłożone 8”, szerokopasmowymi absorberami stożkowymi, zapewniającymi możliwość wykonywania testów i pomiarów w paśmie od 800 MHz do 6 GHz (absorption @ normal incidence: 30 dB for f=1 GHz);
- rozmiary wewnętrznej przestrzeni (pomiędzy czubkami absorberów) 0,4 m x 0,4 m x 1,6 m (długość, szerokość, wysokość);
- od frontu umieszczone 2 szt. ręcznie zatrzaskiwanych, ekranowanych drzwi wahadłowych o rozmiarach otworu komory 0,35 m x 0,35 m
- 2 szt. paneli wentylacyjnych o rozmiarach 15 cm x 15 cm;
- w górnej części umieszczone 2 szt. falowodów o długości 50 cm i średnicy 5 cm.
Przedmiotowa komora będzie przeznaczona specjalnie do realizacji pomiarów parametrów niewielkich EUT, m. in. z wykorzystaniem pozycjonera zestawu DreamCatcher ME1300, anten pomiarowych i wzorcowych A.H. Systems, analizatora Agilent N9912A FieldFox oraz aplikacji LabView opracowanej i wykonanej w ZSEiT PRz.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że przeprowadzone działania w tym zakresie (m.in. opracowanie aplikacji kontrolno-sterującej) stanowią cząstkowe uzupełnienie prac badawczych realizowanych w ZSEiT PRz w ramach projektu badawczego pt. „Synteza autonomicznego identyfikatora półpasywnego, dedykowanego do pracy w wielokrotnych, dynamicznych systemach RFID”. Prace te są realizowane w ramach I Programu Badań Stosowanych NCBiR (umowa nr U-8795/G/PBS, realizacja: 01.10.2012-30.09.2015).