O wydarzeniu
W dniu 4 czerwca 2024 roku studenci ostatniego semestru studiów II stopnia na kierunku elektronika i telekomunikacja, w ramach kończących się zajęć z modułu pn. technika radiowej identyfikacji obiektów, mieli okazję do spotkania się z przedstawicielami Talkin Things SA, które zostało zorganizowane z inicjatywy dra hab. inż. Piotra Jankowskiego-Mihułowicza, prof. PRz w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Spółkę reprezentowali: Paweł Tomczak (CEO, Vice-President of the Management Board), Wojciech Lichoń (R&D Director) oraz Mateusz Chamera (Lead of RFID Tag Development). W trakcie spotkania odbył się wykład, podczas którego mgr inż. Wojciech Lichoń oraz mgr inż. Mateusz Chamera wpierw zaprezentowali studentom Wydziału Elektrotechniki i Informatyki swoje sylwetki zawodowe, a następnie przedstawili projektowo-produkcyjny profil działalności firmy w zakresie techniki RFID. Podczas prezentacji omawiane były konkretne przykłady projektowania, prototypowania i produkcji w Talkin Things identyfikatorów RFID, które znajdują powszechne zastosowania w zautomatyzowanych procesach takich firm, jak np.: Decathlon, Inditex, Boehringer Ingelheim, Sato, Nestle, Calzedonia, L'Oréal, Sanofi, Mango, Goodwill, Mars, Coca-Cola, GSK, P&G, TAKARA-TOMY Company. Prezentacja była wzbogacona pokazami półfabrykatów projektowanych anten, wafli krzemowych z chipami wykorzystywanymi w procesie produkcji, a także finalnych rozwiązań konstrukcyjnych identyfikatorów RFID. Było to doskonałe uzupełnienie wiedzy, jaką studenci zdobywali podczas zajęć dydaktycznych realizowanych w przedmiotowym zakresie.
Współpraca
Wydarzenie to już od kilku lat jest cyklicznie realizowane na podstawie ramowej umowy, jaka została zawarta 25 marca 2021 r. pomiędzy Politechniką Rzeszowską a Spółką Talkin Things. Działania te stanowią także wymierny efekt współpracy, która od 2017 r. jest skutecznie prowadzona w Zakładzie Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych. ZSEiT ma w tym zakresie wspólne osiągnięcia wynikające z badań realizowanych m. in. dla międzynarodowych firm z branży medycznej, odzieżowo-sportowej czy produktów szybkorotujących FMCG. Część z tych wyników znalazło swoje odzwierciedlenie w wysoko punktowanych publikacjach naukowych, których współautorami są wymienieni przedstawiciele firmy Talkin Things i jednocześnie - doktoranci ZSEiT. Czynione są także przygotowania do kolejnych wspólnych przedsięwzięć projektowych, w których zostanie wykorzystana wiedza i unikalne wyposażenie aparaturowe ZSEiT. Wszystkie te działania mają istotne znaczenie w trzecim kryterium ewaluacji dyscypliny naukowej PRz pn. automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.
Rozwój
Na podkreślenie zasługuje fakt, że obecni przedstawiciele firmy Talkin Things (mgr inż. Wojciech Lichoń oraz mgr inż. Mateusz Chamera) są absolwentami tego samego kierunku studiów, co zebrani słuchacze wykładu, a swoje pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywali w zaawansowanych projektach B+R+W realizowanych dla partnerów przemysłowych w ZSEiT. Można więc powiedzieć, że kluczowy potencjał badawczo-rozwojowy firmy Talkin Things został zbudowany na zasobach ludzkich wykształconych przede wszystkim w zespole techniki RFID w ZSEiT PRz. Zaplecze to wpierw było rozwijane w pomieszczeniach budynku A na WEiI, a aktualnie funkcjonuje w Głogowie Małopolskim (Talkin Things R&D Hub). W chwili obecnej spółka posiada w Warszawie linie produkcyjne, na których wytwarza znaczniki RFID autorsko opracowane w Talkin Things R&D Hub. Znaczące jest więc to, że na podstawie potencjału intelektualnego, który został wytworzony w zakresie techniki RFID w ZSEiT PRz, można budować tak innowacyjne przedsięwzięcia w gospodarce na Podkarpaciu, co w miły sposób zostało zasygnalizowane gromkimi brawami, jakimi studenci WEiI podziękowali przybyłym przedstawicielom firmy Talkin Things.